skip to main |
skip to sidebar
Spoločnosť Progress ponúka na svojich stránkach jednu 60-dňovú verziu vývojového prostredia OpenEdge Architect. Tú si môžete po registrácií bezplatne stiahnuť.
Postup je jednoduchý. Vyplňte požadované údaje a v sekcií Product Selection označte "Progress® OpenEdge® 10.2B Evaluation". Po zaregistrovaní obdržíte potvrdzujúci mail, v ktorom nájdete prihlasovacie údaje na vaše konto a sériové čísla k vašej novej 60-dňovej licencií. Po prihlásení cez tento mail môžete kliknúť na zvolený produkt vo vašom konte. Zobrazí sa vám ponuka rôznych dokumentov a programov súvisiacich s týmto produktom. Zvolte "OpenEdge 10.2B Windows 32-bit". (Pre používateľov linuxu je dostupná tiež jedna verzia.) Download trvá pár minút. Nakoniec však obdržíte približne 1GB veľký ZIP súbor. Ten rozbaľte a spustite setup.exe.
V druhom kroku bude od vás sprievodca vyžadovať už spomínaný sériový kód. Zadajte ten, ktorý patrí k OpenEdge Architect. Potom je potrebné odsúhlasiť licenčnú zmluvu a vybrať inštalačný a pracovné adresáre. Ďalej máte možnosť vybrať typ inštalácie. Vyberte kompletnú. V ďalšom kroku ponechajte vybratú len možnosť OpenEdge Explorer. Z možných jazykov si vyberte tú, ktorá vám vyhovuje. Ja osobne používam English - International. V ďalšom kroku musíte vybrať nastavenie kódovania a formátovania. Vyberte UTF-8, mdy a "comma period". Zvyšok sprievodcu už len preklikajte. Na konci inštalácie reštartujte počítač.
Po reštartovaní zvoľte Start-OpenEdge-OpenEdge Architect. Spustí sa, pre niektorých už známe prostredie open source prostredia Eclipse. Progress ponúkal svoje vlastné vývojové prostredie, od čoho pri verzií 10 upustil. Čo bol samozrejme dobrý krok, keďže Eclipse je považovaný v dnešnej dobe už za štandardný nástroj a vďaka jeho open source platforme má množstvo vynikajúcej funkcionality.
Pri spustení bude od vás program vyžadovať cestu k workspace. Tu budú primárne ukladané vaše projekty. Následne sa spustí Welcome obrazovka. Kliknite na ikonku Workbranch, ktorá je umiestnená na pravej strane.
Vývojové prostredie je úspešne nainštalované, takže môžeme vytvoriť náš prvý projekt a program.
Pravým tlačítkom kliknite do okna Resources a vyberte ponuku New-OpenEdge Project.
Zadajte Project Name:MyFirstProject. Ostatné možnosti ponechajte tak, ako sú preddefinované a stlačte Finish.
V okne Resources sa vám zobrazí váš nový projekt. Kliknite na projektový adresár pravým tlačítkom a vyberte New-ABL Procedure. 
Nazvite ju HelloWorld.p a stlačte Finish.
V hlavnom okne sa vám otvorí vaša prvá procedúra. Aktuálny text, ktorý je v nej zobrazený, sú takzvané Comment (poznámky a komentáre). Tento text nemá žiadny vplyv na beh programu a má čisto informačný charakter, preto ho môžeme v pokoji aj vymazať. Ja osobne ho ponechávam a píšem do neho krátky popis a podobne. Presuňte kurzor popod tento text a zadajte nasledovný text:
MESSAGE "Hello World!" VIEW-AS ALERT-BOX.
ABL nie je case sensitive, takže nemusíte striktne dodržiavať písanie veľkých a malých písmen. V prostredí je už veľké množstvo preddefinovaných skratiek, ktoré uľahčujú písanie príkazov. Medzi inými je aj skratka "mes". Keď zadáte mes a stlačíte medzeru, zvyšok textu doplní asistent za vás. Váš kurzor bude stáť na mieste, kde je treba zadať text správy v úvodzovkách (v našom prípade "Hello World!").

Potom stlačte Save a spustite pomocou Ikonky RUN. Program spustí nového Progress OpenEdge klienta a v ňom danú procedúru. To by sa malo prejaviť Dialógovým oknom s hlásením "Hello World!".

V ďalšej časti bude čosi o typoch premenných a ich práci s nimi.
Rád by som vás zoznámil s programovacím jazykom ABL od spoločnosti Progress Software, ktorý v našich končinách nepatrí k tým práve rozšíreným resp. málo známym. Takže na začiatok niečo v krátkosti o spoločnosti Progress Software alebo čo Wikipedia dala :)
Progress Software Corporation, predtým Data Language Corporation, je americká softvérová spoločnosť, ktorá predáva softvér pre tvorbu business infrastructure aplikácií . Jeho najznámejším produktom je OpenEdge ABL (predtým známy ako Progress 4GL), ktorý bol vyvinutý v roku 1980. Najznámejšia aplikácia napísaná v Progresse je MFG / PRO (od QAD Inc ). Progress je najväčšia softvérová spoločnosť sídliaca v Massachusetts v meste Bedford. Spoločnosť sa skladá zo štyroch divízií: Progress OpenEdge Division, Sonic Software, DataDirect Technologies a Progress Real Time Division.
V roku 1981 založili niekoľkí absolventi MIT, vrátane Josepha W. Alsopa, spoločnosť Data Language Corporation . Tá bola v roku 1987 premenovaná na Progress Software. Produkty a technológie Progress sa používajú vo viac ako 60.000 organizáciach v 140 krajinách sveta, vrátane 90% spoločností z rebríčka Fortune 500 . Progress poskytuje infraštruktúru ako ERP softvér pre rôzne aplikácie vo finančnom obchode, ako aj v iných rozmanitých sektoroch ako sú maloobchod (Smartstores), výroba, telekomunikácie, finančné služby a vláda.
V októbri 2002 získala Progress Software spoločnosť eXcelon Corporation za približne $ 24 mil. Ich XML databázové technológie sú teraz súčasťou Sonic Software a ich vysoko výkonná objektová databáza ObjectStore, sa stala súčasťou Progress Real Time Division. eXcelon tiež vytvorila XML IDE Stylus Studio, ktoré teraz predáva Progress Software.
V januári 2006 Progress Software získala spoločnosť Actional Corporation, ktorá bola fúziou medzi Actional Corporation a WestBridge Technologies. Actional zostal ako samostatný produkt v rámci Progressu.
V marci 2006 Progress Software získala Neon Systems, ktorá ponúka rad možností pre spoločnosti usilujúce o modernizáciu existujúcich aplikácií. Počiatkom 21. storočia sa stal SonicMQ populárnym message brokerom zo strany Progress Software, ktorý implementuje Java Message Service 1.1 API. V septembri 2008 získala Progress Software spoločnosť IONA Technologies. Iona rozširuje produktové portfólio o tri nové línie: FUSE (open source SOA), Artix (komerčne-licencovaná SOA), a Orbix (infraštruktúra CORBA).
OpenEdge Advanced Business Language, v krátkosti OpenEdge ABL, je vývojový jazyk na tvorbu obchodných aplikácií. Jazyk, typicky klasifikovaný ako programovací jazyk štvrtej generácie 4GL, používa pre zjednodušenie vývoja softvéru syntax podobnú angličtine. Pred vydaním verzie 10.0 bol tento jazyk nazvaný PROGRESS alebo Progress 4GL. V roku 2006 došlo k zmene názvu na OpenEdge Advanced Business Language (OpenEdge ABL), s cieľom vyvrátiť predsu, že 4GL, boli menej schopné, ako iné jazyky. Podmnožina jazyka, ktorá sa volá SpeedScript, sa používa pri vývoji webových aplikácií.
OpenEdge ABL pomáha vývojárom vyvíjať aplikácie, s možnosťou využitia vlastnej integrovanej relačnej databázy a programovacieho nástroja. Tieto aplikácie sú prenosné medzi rôznymi počítačovými systémami a umožňujú prístup k rozličným populárnym dátovým zdrojom bez toho, aby sa museli učiť základné metódy prístupu k dátam.
Kombináciou jazyku štvrtej generácie a relačnej databázy, umožňuje OpenEdge ABL používať model pre vývoj softvéru RAD - (rýchly vývoj aplikácií) . Programátor a dokonca aj koncoví používatelia môžu vykonávať rapid prototyping pomocou integrovaných GUI nástrojov vývojového prostredia.
História:
- 1984 prvý komerčný release
- 1989 verzia 5
- 1990 verzia 6
- 1993 verzia 7
- 1995 verzia 8
- 1998 verzia 9
- 2002.12.10 ohlásená Progress Dynamics 2.0 – aplikačné prostredie pre OpenEdge business platform
- 2004.02.17 OpenEdge 10
- 2005 OpenEdge Studio packages
- 2006.02.08 OpenEdge 10.1 – ABL rozšírené o objektovo-orientované rysy
- 2007.02.13 OpenEdge 10.1b – pridaná podpora pre 64-bitový formát
- 2008.04.15 OpenEdge 10.1c – prvá first vývojárska platforma business application podporujúca IPv6
- 2008.11.03 OpenEdge 10.2A - Nové OpenEdge GUI pre .NET, ktoré dovoľuje vývojárom bez opustenia prostredia OpenEdge vytvárať moderné WinForms UI.
- 2009 december OpenEdge 10.2B – Ešte lepšia integrácia GUI .Net a nové online databázové funkcie.
Zdroj: www.wikipedia.org
Môj blok sa bude venovať práve poslednej verzie jazyka a vývojového prostredia – 10.2B. V budúcom dieli bude čosi o inštalácií a samozrejme aj jeden „Hello World!“ program.